Sztuczna inteligencja (AI) to temat, który od dawna fascynuje filmowców. Scenariusze z udziałem myślących maszyn lub inteligentnych nie-ludzkich stworzeń dały początek niektórym z najbardziej pamiętnych i intrygujących filmów siódmej sztuki. W tym artykule przyjrzymy się kilku dziełom filmowym, które poruszają temat sztucznej inteligencji, czy to w postaci robotów, komputerów czy programów komputerowych.
Prekursorzy: filmy science fiction z lat 60. i 70.
Od lat 60. i 70. kino interesowało się sztuczną inteligencją w filmach, które stały się kultowe. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku filmu Stanleya Kubricka z 1968 roku 2001: Odyseja kosmiczna, w którym odkrywamy komputer HAL 9000, obdarzony własną inteligencją i zdolny do komunikowania się z ludźmi. Film zasłynął awangardową wizją relacji między człowiekiem a maszyną.
Blade Runner: klasyka, której nie można przegapić
Blade Runner, wyreżyserowany przez Ridleya Scotta w 1982 roku, to kolejny klasyczny film science fiction, który porusza kwestię sztucznej inteligencji. Film opowiada historię Ricka Deckarda, łowcy nagród odpowiedzialnego za tropienie androidów znanych jako “replikanci”. W szczególności scenariusz porusza kwestię świadomości i człowieczeństwa tych stworzonych przez człowieka istot.
Lata 90-te: sztuczna inteligencja w centrum wielu sukcesów
W latach 90. pojawiło się wiele filmów skupiających się na sztucznej inteligencji. Należą do nich :
- Terminator 2: Dzień sądu wyreżyserowany przez Jamesa Camerona w 1991 roku, w którym zbuntowanymi maszynami dowodzi sztuczna inteligencja o nazwie Skynet;
- Park Jurajski, wyreżyserowany przez Stevena Spielberga w 1993 roku, przedstawia dinozaury wskrzeszone dzięki inżynierii genetycznej i zaawansowanym systemom komputerowym;
- Matrix wyreżyserowany przez Wachowskich w 1999 roku, w którym ludzkość zostaje zniewolona przez sztuczną inteligencję, która kontroluje jej postrzeganie prawdziwego świata.
Filmy te pozostawiły trwałe wrażenie dzięki innowacyjnym efektom specjalnym i wciągającej fabule, ale także ze względu na filozoficzne pytania dotyczące sztucznej inteligencji i jej implikacji dla przyszłości naszego społeczeństwa.
Kino w XXI wieku: sztuczna inteligencja jest zawsze obecna na ekranie
W ciągu ostatnich dwóch dekad sztuczna inteligencja nadal inspirowała twórców filmowych. Niektóre z najbardziej pamiętnych filmów z tego okresu to :
- Raport mniejszości, wyreżyserowany przez Stevena Spielberga w 2002 roku, w którym jednostka policji wykorzystuje technologię predykcyjną opartą na sztucznej inteligencji, aby złapać przestępców, zanim popełnią przestępstwa;
- Ja, Robot wyreżyserowany przez Alexa Proyasa w 2004 roku, w którym Will Smith gra detektywa badającego podejrzaną śmierć naukowca-robota i odkrywającego spisek prowadzony przez sztuczną inteligencję;
- Ex Machina, wyreżyserowana przez Alexa Garlanda w 2015 roku, opowiada historię programisty zaproszonego do przetestowania humanoidalnego robota ze sztuczną inteligencją.
Filmy animowane również dotyczyły
Sztuczna inteligencja pojawia się również w wielu filmach animowanych, takich jak :
- WALL-E, wyreżyserowany przez Andrew Stantona w 2008 roku, opowiada o przygodach małego robota sprzątającego, którego zadaniem jest naprawianie szkód wyrządzonych przez ludzi na Ziemi;
- Big Hero 6 wyreżyserowany przez Dona Halla i Chrisa Williamsa w 2014 roku, w którym występuje grupa superbohaterów, z których jeden jest robotem ze sztuczną inteligencją.
Najnowsze publikacje na temat sztucznej inteligencji
Liczne filmy z udziałem sztucznej inteligencji są obecnie w przygotowaniu lub już trafiły do kin. Obejmują one:
- Neuromancer, adaptacja powieści Williama Gibsona o tym samym tytule w reżyserii Tima Millera, opowiada historię hakera zwerbowanego do infiltracji sztucznej inteligencji;
- Matrix 4 w reżyserii Lany Wachowski, po raz kolejny przedstawiający starcia między ludźmi a inteligentnymi maszynami.
Nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja jeszcze przez wiele lat będzie napędzać wyobraźnię filmowców i widzów. Poprzez te dzieła kino zachęca nas do refleksji nad etycznymi, filozoficznymi i społecznymi kwestiami związanymi z rozwojem tej technologii, jednocześnie oferując nam wciągającą i imponującą wizualnie rozrywkę.
The post Kino i sztuczna inteligencja: fascynująca historia appeared first on ChatGPT 247.